Klub Sportowy Unia Leszno obchodzi w roku bieżącym 80. rocznicę powstania. Z okazji jubileuszu Archiwum Państwowe w Lesznie wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im. St. Grochowiaka w Lesznie zorganizowały wystawę 80 LAT HISTORII KLUBU SPORTOWEGO „UNIA” LESZNO. MATERIAŁY W ZBIORACH ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W LESZNIE I OSÓB PRYWATNYCH. Wystawa będzie zaprezentowana przed niedzielnym spotkaniem FOGO Unii Leszno z forBET Włókniarzem Częstochowa.
Działalności Unii przedstawiono na 15 planszach od momentu powstania Leszczyńskiego Klubu Motocyklowego (LKM) po czasy współczesne. Wystawa na pierwszych planszach ukazuje historię klubu w latach 30., 40. i 50. XX w. Działalność klubu pokazana jest w oparciu o zdjęcia i protokolarze, z których wynika, że Unia należała do najbardziej zasłużonych klubów w polskim sporcie żużlowym. Leszno nazwane jest kolebką „czarnego sportu”.
Po II wojnie światowej w Lesznie wychowali się tacy zawodnicy jak: Alfred Smoczyk, Józef Olejniczak, Stanisław Glapiak, Marian Kuśnierek, Henryk Woźniak, Kazimierz Bentke i Stanisław Kowalski, którzy w pierwszych latach rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski znacznie przewyższali umiejętnościami swoich krajowych rywali, zdobywając sześciokrotnie tytuł mistrzów Polski. Kolejne plansze pokazują działalność Klubu w latach 60. i 70. XX w. Niestety, w latach tych Unia przechodziła regres spowodowany trudną sytuacją finansową. Odrodzenie nastąpiło pod koniec lat 70. W 1979 r. Unia po 25 latach została ponownie Drużynowym Mistrzem Polski.
Kolejne plansze ukazują działalność Klubu w latach 80. i 90. XX w. Lata 80. należą do najbardziej udanych w historii. Trzy kolejne plansze poświęcono sukcesom Unii w XXI w. Wystawę uzupełniają plansze poświęcone Alfredowi Smoczykowi, najwybitniejszemu zawodnikowi Klubu i Memoriałowi jego imienia.
Dopełnieniem ekspozycja są plansze poświęcone zawodnikom zagranicznym jeżdżącym w Unii oraz zawsze wiernym Klubowi kibicom. Wystawę uświetniają, plakaty, afisze, programy z zawodów żużlowych oraz liczne fotografie. Prezentowane eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lesznie i osób prywatnych. Ekspozycja nie powstałaby, gdyby przed wieloma laty kierownik drużyny Jan Nowicki nie przekazał do Archiwum Państwowego w Lesznie dokumentacji Klubu. Materiały dotyczące działalności KS „Unia” Leszno przekazał także prezes Józef Dworakowski. Udało się również pozyskać dużą liczbę zdjęć od osób prywatnych min.: Stanisława Przybylskiego, Zbigniewa Jądera, Jana Nowickiego, Piotra Markowiaka, Rafała Paszka.